Зоряний час для талановитих особистостей! Незвичайний форум

У Чернігівському районі вже вдруге провели Форум розумних людей – цікаво, неформально, – справді, було що послухати!

Взагалі, люди прийшли із задоволенням – у залі, як то кажуть, яблуку ніде впасти. Це – при тому, що ніхто нікого не примушував. Перший форум розумних людей, присвячений благоустрою, неабияк сподобався і запам’ятався саме своєю неординарністю та оригінальними міркуваннями небайдужих особистостей. Власне, кожному хочеться спілкуватися з розумними людьми, отримати мудру, розважливу пораду та естетичне задоволення від побаченого.

Власне, організували це велелюдне зібрання Чернігівська районна рада та Чернігівський центр розвитку місцевого самоврядування. Нинішній форум присвятили децентралізації та об’єднаним територіальним громадам. Тому запросили одного з батьків адміністративно-територіальної реформи Юрія Ганущака. Це – добродій дуже досвідчений, консультант проекту U-LEAD, експерт із питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

– Пане Юрію, на ваш погляд, реформа розвивається успішно?

– Безперечно. Взагалі, з досвіду інших держав, якщо є політична воля розпочати таку реформу, то вона завершується успішно. Власне, це – реакція на глобальні виклики. І, якщо ми хочемо, щоб Україна зайняла належне місце у європейському і світовому співтоваристві, повинні цю реформу здійснити. Однак не можна сліпо копіювати якусь одну схему – мовляв, ось так робили французи чи поляки. Потрібно враховувати наші українські реалії. Що нині відбувається в світі? Сільське господарство займає зазвичай 5-9 відсотків, а проживають у сільській місцевості – біля 30-ти відсотків жителів. Отака ось тенденція… Чим будуть зайняті всі ці люди, якщо це продовжуватиметься? Є два варіанти: латиноамериканський, коли сільські мешканці переїжджають у великі міста (тіснява і соціальні проблеми), а другий варіант, коли люди все-таки залишаються жити в своєму селі. Що для цього потрібно?

– Робота.

– А ще?

– Хороші дороги і благоустрій території.

– Правильно. Якщо в селі стане комфортно, люди не переїжджатимуть масово до міста. Ось саме для цього здійснюється адміністративна реформа. Скільки людина може дозволити собі щодня їхати на роботу? Зазвичай 20-30 хвилин… Тому саме такий хронометраж і покладено в створення об’єднаних територіальних громад. Взагалі, в Європі, спостерігаючи за Україною, всі дивуються такому позитивному результату: за два роки маємо вже близько 350 об’єднаних громад. Це при тому, що процес об’єднання – добровільний! Тобто реформа ефективна, її було правильно розроблено з урахуванням усіх реалій. Звісно, ніхто не любить владу, але це все одно ліпше, ніж безвладдя.

Тому й втілюється модель, яка найбільше підходить до нашого українського менталітету.

– Децентралізована влада…

– Авжеж. Формуються певні органи влади, котрим надаються відповідні повноваження. А от справа держави – наразі лише контроль. І то – контроль формалізований… Не так, що мені, мовляв, не сподобалося, як ти тут у себе господарюєш. Ні в якому разі! Держава в це не втручається. Тільки коли твоє рішення не відповідає такому-то закону, тоді, будь ласка, виправ. Якщо отак організовується влада, то, повірте мені, Україна, маючи свій такий потужний потенціал, дуже швидко розвиватиметься, і стане в Європі якщо не першою, то третьою державою. Я це серйозно говорю, без гумору. За параметрами своїми ми цілком заслуговуємо на третє місце серед європейських країн.

– Неймовірно!

– Ось років через десять ви згадаєте мої слова. Однак це станеться за умови, що ми дійсно віритимемо в себе. Адже це так – в Україні дуже багато обдарованих людей! Головне – впевнено йти обраним шляхом, і ми просто «приречені» на успіх – і далі у нас піде тільки на краще. Взагалі, ця реформа – зоряний час для талановитих особистостей, які зараз мають можливість по-справжньому проявити себе!

На Форумі розумних людей Чернігівського району я поспілкувався і з Сергієм Гарусом, головою Іванівської об’єднаної територіальної громади.

– Пане Сергію, як вам працюється? Що вже вдалося зробити?

– Зроблено загалом немало. Децентралізація наділяє не лише правами, але й обов’язками. І наш основний обов’язок – це забезпечення надходжень до бюджету ОТГ. Отож питань вистачає. Це – забезпечення життєдіяльності громади, розвиток її інфраструктури. Бо належна інфраструктура поки що фактично відсутня. І коли зіштовхуєшся з усіма цими проблемами, розумієш, що фактично ці 20 років ми майже нічого не робили. Хоча начебто у певних державних структур були повноваження, проте у деяких селах немає світла, буквально відсутні дороги між окремими населеними пунктами, які мають бути, бо там їздить шкільний автобус, який розвозить учнів. А доріг, по суті, немає. Проблеми кричущі! Але я переконаний, що поступово всі вони будуть вирішені.

– Що ж, це – чудово, коли керівник об’єднаної громади налаштований так оптимістично!

– Втім, для кожного нашого рішення, для кожної дії має бути юридична підстава. Фактично ми пропрацювали три з половиною місяці, і за цей час у нас відбулося сім сесій. І 70 відсотків питань, які розглядалися, – юридичного характеру. Необхідно було затвердити положення, програми, статут, правила благоустрою, склади комісій… – тобто все те, чого наразі не було. Але, перш ніж затвердити, все це треба було розробити. Тому ми здійснили дуже багато саме юридичної роботи. Також ми сьогодні запустили проектування доріг, їх капітальний ремонт, а фактично – будівництво нових доріг… Ми запустили проектування вуличного освітлення. Вже виділили ділянку під центр надання адміністративних послуг. Думаю, з літа розпочнемо будівництво. Працюємо із земельними насадженнями, адже дуже багато аварійних дерев. І є випадки, коли такі дерева просто падають; вони досягнули свого граничного віку і вже становлять небезпеку для мешканців громади. Тобто ми чітко усвідомлюємо, що і як потрібно робити. Але, звісно, важливе й сьогоднішнє спілкування. Це – дійсно цікаво!

Форум розумних людейУ Форумі розумних людей взяли участь і очільники перших об’єднаних громад області – Кіптівської (Володимир Кучма), Парафіївської (Валентина Карпенко) та Деснянської (Юрій Осташевський). Голови ОТГ Чернігівського району – Гончарівської (Віталій Рудник) і Михайло-Коцюбинської (Микола Завальний) розповіли про перші місяці роботи у новому статусі.

Під час другої частини проведення Форуму перед учасниками виступив Юрій Ганущак, ознайомив з особливостями медичної реформи в об’єднаних територіальних громадах.

Поспілкувавшись із багатьма людьми, переконався, що форум їм дійсно сподобався, тож неодмінно прийдуть і втретє. Щиро дякували організаторам – голові Чернігівської районної ради Олександрові Ларченку та директору Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування» Ірині Кудрик.

До речі, приваблює навіть назва форуму – приємно все-таки відчувати себе розумною людиною!

Сергій Дзюба

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте